Aniversarea Independentei statului Ucrainean.

In ziua de marti,18 septembrie Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a participat la receptia,oferita de Ambasada Republicii Ucraina cu ocazia aniversarii a 27 ani de la ziua Independentei de Stat a Ucrainei,la care au participat reprezentanti ai corpului diplomatic,acreditati in RepublicaMoldova,Excelenta Sa,Prim Ministrul Republicii Moldova dl Pavel Filip si alte persoane oficiale.Receptia a inceput cu discursul Excelentei Sale domnului Ivan Gnatisin,Ambasador Extraordinar si  Plenipotentiar al Ucrainei in Republica Moldova,care a informat pe cei prezenti cu situatia Ucrainei in contextul agresiunii din partea Federatiei Ruse in regiunile estice ale tarii.La rindul sau prim ministrul Republicii Moldova,dl Pavel Filip a felicitat toti cetatenii Ucrainei cu ziua Independentei,mentionind conlucrarea ambelor state in diverse domenii de ordin politic si economic.