Aleasa bucurie duhovniceasca la Catedrala Patriarhala”Sfantul Kneaz Vladimir”din Kiev.

 Miercuri,13 decembrie o delegatie a Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est in frunte cu Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est sa deplasat la Kiev pentru a participa  la un serviciu divin deosebit ,oficiat la Catedrala Patriarhala”Sfanul Kneaz Vladimir”cu ocazia zilei Protectorului Ceresc al Sanctitatii Sale Filaret,Patriarh al Kievului si a Intregii Rusii Ucraine Sfantul Drept Filaret cel Milostiv.Sfanta si Dumnezeeasca liturghie a fost oficiata de Sanctitatea Sa dimpreuna cu un impunator sobor de arhierei si preoti din cuprinsul Patriarhiei Kievului.Intiistatatorul a fost felicitat din partea clericilor de I.P.S. Mihail,Mitropolit de Lutsk si Volini,care a accentuat rolul deosebit al Sanctitatii Sale in edificarea Bisericii nationale ucrainesti.   “In ciuda tuturor ostilitatilor ati creat in Statul suveran Ucraina o Biserica independenta,in care se roaga adevaratii patrioti ai Ucrainei si numarul lor creste impresionant din an in an”,a mentionat Vladica Mihail.Dupa sfanta slujba a fost oficiat un Te Deum de multumire Mintuitorului pentru binefacerile Sale.Dupa serviciul divin Sanctitatea sa a primit cordiale felicitari din partea oficialilor de stat,ambasadorilor acreditati la Kiev si a numerosilor crestini,veniti sa serbeze cu Intii Statatorul sau ziua Ocrotitorului Ceresc.