Aleasa bucurie duhovniceasca la Catedrala Patriarhala”Sfantul Kneaz Vladimir”din Kiev.

   In ziua de duminica, 22 octombrie o delegatie a Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est in frunte cu Intii Statatorul sau,Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est sa deplasat la Kiev pentru a participa la Sfanta si Dumnezeeasca liturghie praznicala,prilejuita de aniversarea de 22 ani de la intronizarea in scaunul Patriarhal a Preafericitului Filaret,Patriarhul Kievului si a Intregii Rusii Ucraine.Serviciul divin praznical a fost oficiat de Prea Fericitul Filaret,Patriarhul Kievului , avind ca coliturghisitori un impunator sobor de arhierei si clerici la Catedrala Patriarhala “Sfantul Kneaz Vladimir “din Kiev.Arhiereii si clericii,credinciosii din cuprinsul de Dumnezeu pazitei Patriarhiei a Kievului si a Intregii Rusii Ucraine au venit in numar mare pentru a spune edificatorului Bisericii Autocefale a Ucrainei,create in pofida multor ostilitati din partea Patriarhiei Moscovei un sincer”Intru multi ani, Stapine”!!!