Aleasa bucurie duhovniceasca la Catedrala Patriarhala”Sfantul Kneaz Vladimir”din Kiev.

    In ziua de 28 iulie Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est in fruntea unei delegatii din partea Eparhiei sa deplasat la Kiev ,unde alaturi de Sanctitatea Sa Filaret,Patriarhul Kievului si a Intregii Rusii Ucraine,de un numeros sobor de arhierei si preoti din cuprinsul Patriarhiei a participat la manifestarile,consacrate aniversarii crestinarii Rusiei Kievene de catre Sfantul Cneaz Vladimir.Sarbatoarea spirituala ainceput cu Sfanta si Dumnezeeasca Liturghie ,oficiata de  Patriarhul Filaret dimpreuna cu arhiereii si preotii prezenti in Catedrala Patriarhala “Sfantul Cneaz Vladimir”,dupa care Sanctitatea Sa,arhiereii ,clericii,inaltii demnitari de stat si miile de credinciosi prezenti au plecat in Drumul Crucii pe malul Niprului,unde conform datelor istorice Sfantul Cneaz Vladimir a poruncit populatiei Rusiei Kievene sa se dezica de paginism si sa se boteze,astfel devenind crestini.Sanctitatea Sa a felicitat toti crestinii prezenti cu aceasta binecuvintata ocazie,mentionind ca acest eveniment a  oferit posibilitate populatie Rusiei Kievene de a  deveni ortodocsa si astfel de a obtine Mintuire.