Adunarea ordinara a clericilor Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est

In ziua de luni,15 ianuarie la manastirea”Sfanta Treime” a avut loc traditionala Adunare a clericilor din cuprinsul Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est. Dupa oficierea unui Te Deum de multumire Mintuitorului pentru binefacerile Sale sau discutat diverse probleme de ordin administrativ si liturgic.Clericii au pus in discutie mai multe probleme,cu care se confrunta in activitatea parohiilor si manastirilor,pastorite de Sfintiile sale.Prea Cuviosul Parinte Aviv Pancu ,staretul manastirii “Buna Vestire”din or.Rascani a prezentat ierarhului si confratilor slujitor iLiturghierul,asupra caruia a muncit in decursul ultimului an .Sa binecuvintat editarea in perioada cit mai apropiata a noului Liturghier. Sedinta a finisat cu o agapa crestineasca.