Adunarea ordinara a clericilor Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est.

In ziua de luni,9 martie in incinta Complexului monastic Episcopal”Sfanta Treime” sub presedentia Prea Sfintitului Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Esta avut loc a avut loc Adunarea ordinara a clericilor Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est.Sedinta a inceput cu oficierea unui Te-Deum Mintuitorului pentru toate binefacerile Sale,dupa care a urmat marturisirea clericilor.In timpul sedintei slujitorii Eparhiei au prezentat darile de seama cu privire la activitatea pastoral-liturgica si misionara.Ierarhul a atentionat clericii despre necesitatea respectarii prevederilor ,impuse de autoritatile statului in vederea combaterii pandemiei ,abatute asupra intregului glob pamintesc.Clericilor li s-a propus sa ia masuri de igienizare a lacaselor de cult.