Adunarea Eparhiala la manastirea”Sfanta Treime”

In ziua de vineri,29 martie la manastirea Episcopala „Sfanta Treime”sub presedintia Prea Sfintituluii Episcop Filaret a avut loc traditionala adunare eparhiala a clerului de Dumnezeu pazitei  Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est.Adunarea a inceput cu un Te Deum de multumire Mintuitorului pentru binefacerile Sale.A urmat marturisirea clericilor,dupa care a inceput sedinta clericilor Eparhiei.Clericii Eparhiei au prezentat ierarhului darile de seama cu privire la activitatea pastorala si liturgica,activitatea filantropica si de caritate.Ierarhul a binecuvintat demararea lucrarilor de constructie a bisericii manastirii”Acoperamintul Maicii Domnului”din localitatea Tighira,raionul Ungheni,a carei staret este prea cuviosul parinte egumen Gurie Guznac.Prea Cuviosii si prea cucernicii parinti au prezentat  Prea Sfintiei Sale planurile anuale de activitate a manastirilor si parohiilor ,pastorite de Sfintiile Sale.Vladica Filaret a apreciat pozitiv activitatea clericilor Eparhiei.Dupa sedinta Adunarii Eparhiale tuturor celor prrezentili sa oferit o agapa crestineasca.